Recenze alba Rebels´n´revels (2006)

Poté, co už si třetím dnem takřka bez přestání pouštím do hlavy toto cd, rozhodl jsem se o něm taky naťukat pár řádků. Los Fastidios si pro nás již po páté připravili řadové album. Tentokráte si pro nás přichystali 13 songů, nesoucí se převážně v duchu fight & fun (nebo Rebels & revels, jak chcete), a to po stránce jak textové tak po stránce hudební. No, nebudu tady přešlapovat kolem horký kaše. Řekl bych, že nový cd se pohybuje někde mezi Siempre Contra a GUardo Avanti. Ale nebudu to dělat tak jednoduchý a pokusim se o tom napsat něco víc.
Los Fastidios je jedna z kapel, kterou si musíte poslechnout víckrát, aby se vám jejich songy začaly tepre pořádně líbit. To je samozřejmě případ i Rebels´n´Revels, který je potřeba sjet několikrát, aby na povrch vyplavaly ty největší hity. Jak už jsem řek, CD obsahuje třináct pecek, z čehož jedna je napsaná a věnovaná Los Fastidios jedním členem z Atarassia Grop. Songy jsou hudebně různorodý od klasickýho melodickýho streetpunku, jak už jsme u LF zvyklý, přes hardcore a samozřejmě můžeme zaslechnout i prvky ska. V textech se už tolik neštítí angličtiny a musim říct, že i Enricova anglická výslovnost se trochu zlepšila. Těžko říct, co napsat o celym albu takhle globálně. Radši se pak vyjádřim k jednotlivejm songům. Ale nebudu se tim tajit a řeknu na rovinu, že nám Enrico nekecal, a že tohle je, aspoň pro, nejlepší album od Los Fastidios. Čekal jsem, že to bude pecka, ale nemyslel jsem, že něco překoná Siempre Contra. No, ale je to tak. Los Fastidios opět dokázali, jaká v nich tkví síla.
Pojďme se ale podívat na jednotlivý songy. Úvodní píseň, nesoucí název Always with a beer in my hand, je pohodová nenásilná melodická skladba s jednoduším textem, která nás uvádí do víru fight & fun. Musim říct, že tahle pecka se mi líbí čim dál tim víc. Po poslednim tónu se nestačíte ani nadechnout a je tady dvojka Nightmare, jeden z nejsilnějších songů alba. Pomalejší, se silnym refrénem a dobrym, antifašistickym textem. (asi ji přeložim jako první) Dovolim si tvrdit, že Nightmare se stane, stejně jako před dvěma lety Antifa Hooligans, nekorunovanou antifašistickou hymnou. Po pomalejší přichází rychlejší "punkovka" We wanna be, která člověka dokáže taky pěkně sebrat. Tatuato sul mio cuore (tattooed on my heart) sklouzává opět k pomalejšímu tempu a LF nám tu servírují srdceryvnou muziku. No nebudu tady popisovat každej song jak jdou po sobě. Řeknu, že všechny jsou víceméně skvělý. Samozřejmě, že si na svoje příjdou i milovníci ska. Tentokráte je to song 3Tone, kterej jsem slyšel už na radiu WAWE v den koncertu. Abych se přiznal, nejdřív jsem si řikal co to je, ale po pár posleších jsem radikálně změnil názor. Píseň vám zůstane pěkně dlouho viset v hlavě a možná se i přistihnete jak si prozpěvujete refren, který ti říká, že bys měl bejt vždycky svůj a nezapomenout na skinheadský kořeny. No, jak řikám 3Tone je jeden z největších hitů celýho alba. Ještě, aby to bylo úplný, bych se měl zmínit o bookletu. Tak ten se teď nese v "Zapata štýlu" (mám dojem že o tom vypráví i poslední song - ten od Atarassia Grop, nesoucí název Buscando el sol. Něco mi říká, že kvůli němu je takovej i ten booklet.) najdete tu samozřejmě texty ve třech jazycích, poděkování a malou fotku nynější sestavy.
Co víc napsat? Brzy se dám do překládání textů, abyste se taky mohli dozvědět o čem se na albu zpívá. Kurva, znovu mi to tady jede a akorát mě to utvrzuje v tom co říkám. Věřte mi to nebo ne, jestli se mi to nepovedlo v recenzi zdůraznit, tak to řikám teď. Rebels´n´Revels je pecka jako kráva, zaručeně nejlepší album od Los Fastidios a nejlepší věc, kterou můžete slyšet. Každej song je originální, každej má sílu, tak jak to u LF bývá. Já dávám maximum bodů a jdu si to zas pustit!

SOMOS UN EJÉRCITO DE SONADORES Y POR ESO SOMOS INVENCIBLES

Jo, a ještě jedna věc. tady si můžete stáhnout song Nightmare z novýho alba!