Zde bude k nalezení několikero rozhovorů. Zatím si můžete přečíst dva. Jeden, poměrně nový, z freezinu Move your ass! a druhý z roku 1998, ještě než kapela změnila svou politickou orientaci. Časem by se zde měl také objevit rozhovor, udělaný speciálně pro tento web.


rozhovor s Los Fastidios z června roku 2004. Rozhovor je převzatý z fanzinu MOVE YOUR ASS!

Los Fastidios jsou určitě jedním z nejznámějších jmen na evropské oi! scéně. Svou proslulost získali kromě neustálého koncertování také pro spoustu lidí nezkousnoutelným nekompromisním antifašistickým, ale v posledních letech také tvrdě antikapitalistickým postojem. Zajímavá je i pro skinheadskou kapelu nezvyklá podpora homosexuálů/lek nebo práv zvířat... Rozhodně se však nestali pojmem pouze díky jasně vyprofilované politické orientaci, ale také díky kvalitě své muziky a neúnavnému hraní. 30. května jste Los Fastidios mohli vidět živě v Praze ve Stromovce na United festu, odkud pochází i fotografie.
Los Fastidios založil v roce 1991 zpěvák a zakladatel labelu KOB records Enrico. V roce 1992 vyšla první demo kazeta, následovaná debutovým EP "Birra Oi! e Divertimento." To bylo během pár měsíců vyprodané a kapele otevřelo kdekterá vrátka. V roce 1995 vyšla druhá malá deska "Banane e Scarponi." První regulární album "Hasta la Baldoria" následovalo o rok později, i když ne v "plnohodnotné" verzi, ale jako split s FFD. Prvního řádného samostatného alba se Los Fastidios dočkali až v roce 1998; dostalo název "Contiamo Su Di Voi." Od tohoto alba také započala spolupráce kapely s německým labelem Mad Butcher records. K desátému výročí kapely vyšla výběrovka se všemi singly a kousky z kompilací, no a pak už to jelo: velké punkové festivaly, videoklip, turné, turné a turné... V roce 2003 vyšel singl "Ora Basta" a letos poslední album "Siempre Contra."

Takže, začneme stručným představením kapely. Ale protože tahle část je většinou nudná, tak to trochu ztížíme... Zdá se mi, že jste začínali jako klasická oi! kapela s texty plnými klišé o "punks and skins unity" a "no political," ale postupně jste se stali kapelou se silně libertinskými texty, že?

Kapela vznikla v roce 1991 ve Veroně a za třináct let existence vydala 4 alba, 6 EPs, tři výběry a odehrála přes 700 koncertů v celé Evropě. Od března 2003 hrajeme v následujícím složení: Enrico - zpěv, Paolino - kytara, Denni - kytara, Alvise - basa a La Zia - bicí. Zpočátku to byla víc legrace, ale jak šel čas, kapela se stále více zapojovala do sociálních otázek. Události ve světě a okolo nás zesilovaly a zesilují a bylo nemožné nezaujmout k nim postoj. Vždycky jsme říkali, že Los Fastidios jsou skutečnou, reálnou kapelou, protože mluvíme o skutečných věcech, faktech. Jak přitvrzuje situace, přitvrzují i Los Fastidios. Naše "no political" patří dnes stejně jako v minulosti všem lidem na antifa scéně, co vytváří tolik potíží mezi těmi, co žijí na stejné straně barikády; existuje tolik malých partiček bojujících proti jiným malým partičkám... To je podle mě špatně... V jednotě je síla, rozdrobeni prohrajeme. Nazi punx and skins fuck off!

V zemích východní Evropy (Polsku, Slovensku, ale i Česku) nedávno vznikla velká vlna politických, antifašistických a většinou anarchistických skins. Počty anarcho a antifašistických skinheads stoupají jak nikdy dříve a podle jednoho z mých známých z Polska, jednoho z prvních tamních anarcho-skinheadů, to je hlavně vaše "zásluha." Ti lidé přišli na váš koncert a zjistili, že i skinhead se může zajímat o politiku, a to odstartovalo tohle hnutí. Co si o tom myslíš? Napadlo tě někdy, že byste mohli opravdu inspirovat hnutí?

Podle mě je skvělé, že ve východních zemích vzniká nová vlna skinheadského hnutí. S velkým zájmem a zaujetím sleduji nové SHARP a RASH kolektivy v Česku, Polsku atd. Jsem si jistý, že v těchhle zemích brzy vznikne opravdu velké skinheadské hnutí, které zničí bonehead (nazi-skinhead) scénu. Hodně lidí chápe, že být skinheadem není dnes pouze o subkultuře nebo chuligánské mentalitě; být skinheadem v roce 2004 je také o solidaritě a boji proti kapitalismu a všem formám diskriminace. A hodně lidí z východních zemí chápe, že být libertariánem je na hony vzdálené starým komunistickým režimům. Nejdůležitější je, aby lidi začali myslet sami za sebe. Myslím si, že naše koncerty nejsou jen hudba a zábava, a jsme hrdí na to, že lidé rozumí a berou to, co říkáme... Možná jsme někomu pomohli uvědomit si nějaké věci, ale necítíme se jako nějací vůdci hnutí. Nejsme vůdci, ale součást hnutí stejně tak, jako všichni lidé pod pódiem.

Pořád ale existuje velká část skinheadského hnutí, která se o politiku nezajímá a nechce zajímat. Proč si myslíš, že je dobrý nápad míchat politiku a tuhle subkulturu?

V našich životech narážíme na politiku každý den, v každý okamžik, a je opravdu hloupé z našeho slovníku slovo "politika" vyškrtnout... V Itálii je to většinou tak, že lidé, co říkají "mě politika nezajímá," mají blízko k fašistické scéně. Hodně fašistických kapel v Itálii teď prohlašuje, že jsou nepolitickými kapelami.

Co si myslíš o takzvaných apolitických skinheads a kapelách, co zpívají o tom, jak nenávidí levičáky, protože jsou to "podělaný politici," nebo je dokonce napadají?

Zajímalo by mě, jestli podobným způsobem napadají také fašistické skinheads a kapely... Jsem si jistý, že ne!

Na svých stránkách píšete, že podporujete práva zvířat a na posledních dvou albech máte vymakané právozvířecí hymny o osvobození zvířat, respektive o testování na zvířatech... To je pro skinheadskou kapelu docela neobvyklé. Můžeš nám o tom něco říct?

Vždycky jsme podporovali boj za práva zvířat, mnohokrát jsme hráli na právozvířecích benefitech... Myslím si, že není důležité, jestli jsme skinheadi nebo ne: respekt ke zvířatům je záležitostí svědomí a civilizovanosti. Nemůžeš být blízko utlačovaným a zapomínat na ty nejvíce utlačované, co nemají hlas: zvířata.

Jste vegetariáni?

Jenom já a Paolino jsme vegetariáni.

Ve vašem videoklipu můžeme vidět spoustu záběrů z demonstrací proti zasedání G8 v Janově. Co si myslíš o globálním protestním hnutí? Při sledování tohoto videa mě taky napadlo, jestli jste kromě kapely i jinak politicky aktivní?

Jsme hodně zapojeni do italské protiglobalizační scény. Všichni jsme vzešli ze squatterského hnutí (sociálních center) a stále k němu máme hodně blízko. Protiglobalizační hnutí, jednotné a vzešlé ze zdola je jedinou cestou, jak zachránit svět. Byl jsem v Janově na demonstracích proti G8 a byl jsem na náměstí Piazza Alimonda pět minut před tím, než byl zavražděn Carlo Giuliani. Nikdy na to nezapomenu.

Skinheadská a punková scéna je téměř exkluzivně mužským společenstvím. Mělo by se to podle tebe změnit? Vidíš nějaké možnosti, jak zvýšit podíl žen ve scéně? S tím souvisí také to, že i Los Fastidios měli v sestavě ženu; zajímalo by mě, proč odešla?

No, to si nemyslím. Například v Itálii je ve scéně zapojených hodně dívek, spíše ve fanzinech než v kapelách, ale to podle mě není důležité. Los Fastidios prošly dvě dívky, Alessia (první kytaristka v letech 1991-95, dnes moje žena, aktivní v KOB records) a Elena (basistka v letech 2001-02), která z kapely odešla kvůli svým osobním problémům, ale pokračuje v hraní na basu v jiné kapele.

Během koncertu ve Stromovce jsem byl překvapen vaší podporou queer (homosexuální, transgender atd.) komunity. Další záležitost, která pro skinheadskou kapelu není právě obvyklá...

Proč jsi byl překvapen? Když říkám, že jsme proti všem formám diskriminace, znamená to veškerou rasovou, etnickou, náboženskou a sexuální diskriminaci. Myslím, že i ve scéně pořád přetrvává až příliš předsudků - proto chceme zaujmout jasnou pozici i ohledně homosexuality. Podle mě musí mít každý svobodu k tomu, aby žil svůj vlastní život!

Tak dobrá, pojďme zpátky k muzice. Píšete o sobě, že "kombinujete zvuk klasických britských kapel z osmdesátých let se skanking rytmy." Jaké kapely na vás měly největší vliv? A jaké kapely teď posloucháš?

Vždycky jsem poslouchal různou muziku, dneska stejně jako před patnácti lety - od rock'n'rollu po ska, od oi! po raggae. Myslím, že vliv na nás mají všechny tyhle styly spíš, než jednotlivé kapely. Z italské scény máme hodně rádi Atarassia Grop (skvělá ska/punk/oi!/hc kapela z města Como), Lumpen (mladá oi! kapela z Cosenzi), Grido De Rua (ska punk s Arezzi) a Ska-j (rocksteady a skajazz z Venice) a ze zbytku světa poslouchám Brigadu Flores Magon, The Bones, Blisterhead, Heros & Zeros, Scrapy, Turbonegro a spousty a spousty dalšího.

Existuje nějaké místo, na kterém byste si opravdu chtěli zahrát? A kdybyste si mohli pro koncert vybrat doslova jakékoliv místo na světě (od vršku Mt. Everestu po dno oceánu), kde by to bylo?

Není důležité kde hrajeme; důležité je podporovat scénu... Takže pokud by na vrcholu Mt. Everestu nebo dně oceánu fungoval punkový nebo skinheadský kolektiv, který by nás chtěl pozvat na koncert, vyrazíme...

Vaše texty jsou téměř výlučně v Italštině (na vašem posledním CD je jedna písnička v angličtině). Proč nezpíváte v Angličtině? Pokud chcete svým fanouškům předat nějaké myšlenky, nebylo by to lepší?

Ano, zpíváme v italštině, ale v bookletech máme překlady textů do angličtiny a francouzštiny... Neboj, naše poselství se k fanouškům dostane.

Máte něco společného s RASH a/nebo SHARP? Řadíte se k nějakému konkrétnímu politickému směru?

Kapela je hodně zapojená do antifašistického skinheadského hnutí, podporujeme všechny antifašistické skinheadské kolektivy, ať SHARP nebo RASH. Nerad mluvím o své osobní politické orientaci, protože jsem jen jeden z pěti členů kapely, pěti různých hlav. Nemyslím, že je důležité vědět, jestli je každý jednotlivý člen kapely socialista, komunista, anarchista atd. Všichni jsme antifašisti a antirasisti, ale jako kapela nemáme žádnou politickou vlajku, podporujeme hodně sociálních záležitostí a ohledně politické orientace kapely se vyjadřujeme v našich textech. Zajímáme se o všechno, co se děje ve světě a okolo nás... Co to znamená, jestli jsme skinheadi, punkáči nebo někdo jiný? Žijeme v tomhle světě a je pro nás nemožné nekřičet o našem pohledu na tuhle podělanou situaci okolo nás: to je důvodem, proč jsme politickou kapelou.

Hodně lidí tady u nás ve východní Evropě opravdu nenávidí myšlenku RASH - spojování autoritářské levice (bolševiků) s levicí libertinskou (anarchistů atd.) - díky našim zkušenostem s bolševickou totalitou. Co si o tom myslíš?

Podle mě je RASH perfektním pokračováním SHARP hnutí. Například v Itálii se během posledních let RASH scéna docela hodně rozvíjí a má hodně blízko SHARP hnutí (mezi těmito dvěma hnutími beztak nejsou velké rozdíly). Hodně SHARP skins jsou dnes v RASH kolektivech, které vznikly v mnoha městech. Vím, že je hodně těžké mluvit o komunismu ve východní Evropě, ale moje představa o komunismu má opravdu hodně daleko k politickým stranám a režimům. Když mluvím o komunismu, mám na mysli sdílení zdrojů všemi - což je možná jen sen, ale určitě hodně vzdálený příkladům komunismu z historie. Myslím, že komunismus nemůže existovat bez svobody a solidarity.

Na tohle se vás musím zeptat... Po vašem koncertě ve Stromovce došlo k incidentu mezi antifašisty a kapelou Zóna A. Antifašisté obvinili zpěváka Zóny A z toho, že má kontakty s nacisty. Obě strany sporu tvrdí, že jste je ve sporu podpořili, takže mě zajímá, co si o tom všem myslíte?

Ta událost mě opravdu překvapila... Zónu znám několik let a upřímně, je pro mě těžké si představit, že by měl její zpěvák kontakty s nacisty... Doufám, že antifašistům brzy vysvětlí své důvody a vyřeší tuhle nemilou situaci; jestliže to neudělá, bude to pro mě velkým zklamáním. Můžeš hrát punkrock v nepolitické kapele, ale nikdy bys neměl mít žádné kontakty s nacistickou špínou. Ten večer jsem se od antifašistů vše dozvěděl jen pár minut před začátkem koncertu Zóny A - takže jsem věděl jenom o tom protestu, ničem jiném. Nikdo nemůže tvrdit, že jsme ho podpořili!

Co vaše plány do budoucna? A pokud chcete něco dodat, máte prostor.. Děkuji za váš čas a odpovědi...

Momentálně jedeme italské turné na podporu alba Siempre Contra, v září začne druhá část evropského turné, takže budeme hrát v Norsku, Švédsku, Německu, Francii, Severním Irsku...a doufám, že se brzy vrátíme do Česka. C'mon c'mon antifa hooligans!! Děkujeme MYA chiefovi za rozhovor a přejeme dlouhé trvání Move Your Ass zinu!!


rozhovor s Los Fastidios z roku 1998 po vydání alba Contiamo su di voi!. Rozhovor je převzatý ze zinu RIOT NEWS.

Mohl by jsi nám říct něco o dnešních Los Fastidios? Jak dlouho jste pohromadě?

Kapela začala v roce 1991 ve Veroně, přiměli jsme se k tomu kvůli lásce k punku, Oi!, ska a rock'n'rollu a také jsme chtěli oživit naše posrané město, náš duch byl, je a bude vždy stejný "Pivo, Oi! a zábava" (to je také titul našeho prvního EP)... a kromě mnoho potíží (potíže, které potkávají všechny Oi! kapely) jsme rok co rok opět tady!!! Po změně v sestavě v roce 1995 máme nové a definitivní složení: ENRICO - zpěv (v první sestavě byl basák), SEBI - kytara a druhý zpěv, MENDEZ - basa, ANDREA - bicí. Jsme dva skinheadi (Enrico a Sebi) a dva punkrockeři (Mendez a Andrea). Naše nahrávky jsou tři singly, jedno split album "Hasta La Baldoria" a F.F.D., pár kompilací a nyní nové album "Contiamo Su Di Voi". Za dobu kapely bylo mnoho koncertů v Itálii, nějaké v Německu, Rakousku a Švýcarsku se spoustou kapel jako Red London, UK Subs, Business, Dr. Ring Ding, Public Toys, Blanc Estoc, Klasse Kriminale, Reazione, Harries, Zona A, Stage Bottles, Senza Sicura atd.

Los Fastidios vydali na podzin roku ´98 své poslední album "Contiamo Su Di Voi" na svém vlastním labelu K.O.B. Records (recenzováno v RN#3). Co byste nám mohli říct o tomto CD?

Nové album začalo velmi dobře, prvních 1000 CD kopií se vyprodalo za 3 měsíce, nyní máme re-press dalších 2000 kusů a brzy bude venku 1000 vinylů. Jsme velmi spokojeni, protože album bylo v Evropě přijato kids velmi dobře. Na tomto albu je všechen náš duch, antirasismus, spojení kids, skútry a zábava!!! Každá píseň je momentem našeho života. Na této nahrávce jsme vzdali hold Nabat písní 'Tempi Nuovi'... pro nás je Nabat jednou z nejdůležitějších kapel za celou dobu!!!

Ty a Mike z Mad Butcher Records mi napsal, že hodlá vydat v licenci vaše poslední album na svém vlastním labelu. Jak jste se dostali ke spolupráci s Mad Butcher Records? Plánujete něco dalšího?

Mad Butcher je skvělý label. Mike je skvělý přítel a tak myslím, že z téhle spolupráce by mohly vyjít skvělé nahrávky!!! V příštích dnech bude venku kompilace "KOB vs MAD BUTCHER" s 20 punk-Oi!-ska-mod kapelami (10 od každého a vinylová verze alba Los Fastidios.

Řekli jste, že Los Fastidios hrají "skunkoi!". Jestliže vás nikdo neslyšel, jak byste definovali vaši hudbu? Jaké jsou vaše oblíbené kapely a která vás ovlivnily?

Naší hudbou je Oi!-streetpunk s troškou ska-reggae. V našich písních můžeš slyšet mnoho vlivů, protože posloucháme mnoho druhů hudby: Oi!, ska, rocksteady, punk-rock, rock'n'roll & psycho!!!

Co hardcore? Jaká je hardcore scéna v Itálii? V České republice je Day After Distribution a oni mají nějaké desky od římského labelu SOA Records. Myslím, že vlastník hraje v Oi! kapele nazvané Colonna Infame Skinhead, ne?

V Itálii je dobrá hardcore scéna, jsou tu dobré labely (SOA, Green Records, Vacation Houst atd.) a dobré kapely. Paolo ze SOA je také zpěvák římské Oi!core kapely Colonna Infame Skinhead a nedávno jsme s nimi hráli dva koncerty.

Los Fastidios jsou velmi aktivní v S.H.A.R.P. a antifašismus a antirasismu. Ale vidíte nějaké rozdíly ve vztahu společnosti a skinheads? Ví lidí v Itálii o S.H.A.R.P.?

Los Fastidios podporují sekci S.h.a.r.p. Tre Venezie (Tre Venezie je severovýchod Itálie). Tato S.h.a.r.p. sekce není politickou organizací, ale jen antirasistické skinhead hnutí, které chce vrátit zpět původní životní styl skinheads daleko od rasismu a fanatismu. V posledních letech měli originální skinheads v našem regionu mhoho práce, rozšiřovali Sharp hnutí mnoha koncerty, pouličními antirasistickými demostracemi, fanziny atd. a nyní jsme hrdí na to, že můžeme říct, že lidé vědí o naší skutečné skinhead scéně.

Ok, co K.O.B. Store a K.O.B. Records? Co prodáváte ve vašem obchodě? Co třeba zboží s Los Fastidios?

KOB Records je náš street shop, kde můžeš najít jen street music (Oi!-punk-ska-mod-r'n'r-psycho-hardcore) a mnoho zboží s Los Fastidios (trička, nášivky, placky, kšiltovky atd.). Nyní je KOB Records také street label (vzniklý z pozůstatků našeho starého Skooter Records), který se přesunul jen do punk, Oi! a ska muziky Právě teď má KOB Records tyto nahrávky: Derozer CD "Alla Nostra Eta", Los Fastidios CD "Contiamo Su Di Voi", Melt CD "Sempre Piu Distanti" a brzy kompilaci "KOB vs MAD BUTCHER", nové EP Derozer, debut CD Mele Marce a Attaccabrighe, nové album F.F.D. a re-press prvního split alba Los Fastidios/F.F.D.

Jaká je situace ve vašem regionu? Nějaké zajímavé kapely, fanziny, místa na navštívení?

Před pěti lety byl náš region (Veneto) zkurvený region plný boneheads. V posledních letech díky vynikající práci Sharp a lidem ze squatů se situace změnila a nyní je náš region jedním z těch lepších ve skin a punk scéně, je tu mnoho koncertů, kapel (Derozer, Twinkles, Melt, Senza Sicura, CSCH, Miriamplace, Regress atd.), fanzinů, labelů. Lepší místa k navštívení jsou squaty Ya Basta a Stella Rossa (Vincenza), Gramigna (Padova) a Morion (Benátky).

Jednou jste řekli v rozhovoru pro Spread Out, že mnoho svého velného času trávíte na squatech. Mohli byste čtenářům Riot Newsu říct proč a jestli italské Oi! kapely často spolupracují se squaty?

V Itálii na mnoha squatech (v Itálii Centri Sociali) je mnoho punk a skinhead skupin, které s nimi pracují. Dnes mnoho z nejdůležitějších koncertů běží v sociálních centrech. V Itálii kultura sociálních center je velmi důležitá pro antifašistické a antirasistické kids, a důležité místo ke scházení. V minulosti celé skvělé italské punk hnutí vzniklo v sociálních centrech. Sociální centra jsou "Autogestione" (Do It Yourself), daleko od zasraných politických stran. Na našem nové CD píseň 'Spazi Di Liberta' (Místa svobody) mluví o důležitosti sociálních center.

Stále děláte promo turné k vašemu poslednímu CD, kde jste hráli a jaký byl váš nejlepší koncert?

V těchto měsících jsme hráli mnoho koncertů v Itálii. Nedávná nejlepší show byla na koncertě ve Florencii se Stage Bottles a Klasse Kriminale (30. ledna) - ve Florencii je skvělá skin a punk scéna a skvělý squat (C.P.A.)... Los Fastidios milují scénu ve Florencii!!! V příštích měsících budeme hrát v Norsku, České republice, Chorvatsku a snad ve Francii.

3. června je velký den pro české street kids. Los Fastidios budou hrát s Reazione a Stage Bottles v Praze na squatu jménem Ladronka. Těšíte se na hraní před českými kids?

Nejen pro české kids bude 3 červen skvělým dnem, také pro Los Fastidios to bude velmi důležitý den, jsme šťastní, že máme možnost hrát pro vás!

Budoucí plány?

Koncerty, koncerty a koncerty.... a pro konec roku 1999 nové album!!!!

Měli bysme zmínit také kapelu Sebi a Mendeze Derozer. Co nám o této kapele můžeš říct?

Derozer je skvělé power punkrock trio, jejich zvuk je ovlivněný Ramones, Screeming Weasel, Queers a Bad Religion. Derozer je jednou z nejdůležitějších italských punkrock kapel: EP v '94, druhé album "Bar" ('96) a poslední "Alla Nostra Eta" ('98) u K.O.B. Records...jedna, dva, tři, čtyři, Derozer!!!

Díky mnohokrát za váš čas na odpovězení tohoto rozhovoru, očekáváme váš příjezd do Prahy. Chtěli byste říct něco kids na závěr kdekoliv?

Oi! kids, čtěte Riot News, pijte a zpívejte s Los Fastidios a pamatujte: žádné vlajky, žádní hrdinové, žádné strany... jen skins & punks!!! Díky ti moc Jiří za tento rozhovor, uvidíme se v Praze!!!