Report koncertu Brigady Flores Magon, Brixton cats a Oi Polloi v Paříži, 25.3.06

Jelikož jsem měl před pár dny možnost shlídnout koncert kapely Brigada Flores Magon přímo v jejich rodném městě, rozhodl jsem se o tom napsat krátkou reporáž.
Večer před odletem jsem se s přítelkyní s pocitem "co kdyby náhodou..." podívali na webové stránky BFM. S velkou radostí jsme zjistili, že v průběhu našeho čtyřdenního výletu BFM v hlavním městě opravdu zahrají. Další skvělé překvapení byla cena koncertu - 5 euro (a to tam s nimi hráli ještě Brixton cats a hlavní hvězda večera Oi Polloi) a ke všemu jsme po chvíli na mapě dohledali, že místo konání (centrum CNT) je na stejné trase metra jako náš hostel. V sobotu večer, po namáhavém dnu v centru města jsme se tedy vydali na místo akce. Do klubu jsme dorazili něco před šestou hodinou, koncert však začínal až v sedm, tak jsme zabili hodinu postáváním a okouněním. Ze začátku jsem byl překvapen, že dorazilo celkem málo lidí, což jsem si odůvodnil nezájmem Francouzů o tuto muziku. Později se však ukázalo, že jsem se dost zmílil.
Kolem sedmý hodiny si kapela Brixton Cats ozkoušela zvuk a zhruba ve čtvrt na osm na to skočili. Musim říct, že tahle kapela mě fakt příjemně překvapila. Osobně jsem ji znal jenom hodně povrchně a myslim, že v ČR zatím moc fanoušků nemá. Brixton Cats totiž vznikli v roce 2002 a zatim si asi nezahráli nikde jinde než ve Francii. Musim však říct, že francouzské obecenstvo je znalo víc než dobře a že vlastně skoro všichni kromě mě a přítelkyně zpívali songy s nimi. Hudbou mi kapela silně připomínala kanadský Jeunesse Apatride, což bylo možná dáno taky Francouzštinou a taky tím, že u kormidla stála zpěvačka. Zvukařka se očividně dost vyznala - zvuk byl skvělej a kapela to pořádně rozpálila. Z textů pryštěla nasranost, i když sem jim nerozumněl, bylo jasný, že jde o dost politickou kapelu. Ostatně, Brixton Cats jsou s BFM dost spojovaný (stejně jako třeba Bolchoi) a je jasný, že jsou z podobnýho těsta jako oni.
Po Brixton Cats se už podia ujala pro mě nejočekávanější kapela - pařížští redskins Brigada Flores Magon. Po zpěvákově proslovu, z kterého jsem nic nerozuměl, zazněla jako první skladba Leve-toi s chytlavym refrenem Solidarite. Musim říct, že pod podiem se to dost tvrdě rozjelo. Co se týče tvrdosti kotle na tom byla Francie o dost líp než ČR - v jednom kuse se tam někdo válel po rukou dalších lidí či skákal do publika, ale těžko říct, jestli je tohle výhoda nebo ne. Po Leve-toi už přicházela jedna pecka za druhou. Nepamatuju si co všechno Brigada hrála, většinou to byly songy z prvního alba a z EPčka Anges Gardiens. Kupodivu nezaznělo moc skladeb z nejnovějšího alba, což, musim přiznat, pro mě bylo malý zklamání. Co si pamatuju zazněla třeba píseň Partisans, která živě tolik nevynikla - i když je to jednoznačnej hit, je lepší si ho pustit doma. Mezi další songy patřila očekávaná Pour ma classe, Octobre 61, Continente Olvidado, Chasseurs a nakonec redskins hymna RASH. Jak už jsme řek, pár songů jako třeba Notre jour viendra, Rock or die či Heros et martyrs mi tam trochu chybělo. Docela sem se divil, že po poslední skladbě se obecenstvo nedožadovalo přídavku (místo toho všichni odešli), ale asi to ve Francii neni zvykem. Jinak zpěvák měl mezi jednotlivejma songama spousty proslovů, což je podlě mě dobře, ale kvůli mé nedokonalé Francouzštině sem z nich nic neměl.
Po tom, co Brigáda dohrála jsme se vypotáceli ven. Hodně mi vyrazil dech nárust počtu obecenstva. Až po vystoupení BFM jsem zjistil, že sál za mnou se dokonale naplnil a dokonce ulička před sálem byla plná, až to vypadalo, že se dost lidí do sálu ani nedostalo. Tímž pádem moje prvotní pochyby o zájmu o tuhle hudbu zmizely. Antifašistická scéna ve Francii je asi mnohem silnější než ta fašistická.
Poslední věc, ke který se vyjádřim, je samotný obecensto. Na koncert se dostavilo poměrně hodně skins (víc než chodí na koncíky tady), hodně lidí se podle svýho zevnějšku zdálo dost politicky vyprofilovaný (jestli to vůbec lze posoudit). Timž chci říct, že jaký kapely zahráli, takový tam byli lidi (ne jako tady kde se mi zdá, že i když hraje politická kapela, příjde většina lidí, který politika stejně vůbec nezajímá) Tady většinu publika tvořili redskins a punks - byly vidět trička levicově orientovaných kapel, nášivky SHARP a RASH, odznáčky Antify a dokonce i jedna nášivka se srpem a kladivem (tahle móda by u nás asi moc neuspěla), taky dorazilo pár černých skinheadů či skinheadů asijskýho původu, což se u nás rozhodně nevidí (ty bych přál vidět všem rasistickejm skinheadům)
To je asi všechno co bych ke koncertě řek. Jsem rád, že jsem získal zkušenost z akce v cizí zemi, abych moh porovnat v čem se to liší od akce v ČR. A musim říct, že jsme byl po mnoha stránkách příjemně překvapenej. A jestli se vám zdá, že tu chybí zmíňka o Oi Polloi, tak se nebojte že jsem na to zapomněl. Po BFM jsme totiž z koncertu odešli a Oi Polloi jsme si nechali ujít (důvod je takovej, že mi tahle kapela po hudební stránce nic neříká) Snad na úplnej závěr dodám, že co se týče piva byl koncík na francouzský poměry levnej (1,5 euro za tři deci v plechu) na naše poměry však velice drahej, takže až budete někdy ve Francii, nechte si zajít chuť na pivo a radši si kupte flašku vína.